Vlhovej tím je opäť výborne naladený. Štartu sezóny sa nevie dočkať

07.10.2022

Najprv si myslela, že je to vtip. Práca s Petrou Vlhovou je životná výzva

Lyžiarska sezóna štartuje 22. októbra v rakúskom Söldene.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová má za sebou mesačné sústredenie v Argentíne. Spoločnosť jej robila aj nová členka tímu fyzioterapeutka VERONIKA VNENČÁKOVÁ.

Tridsaťročná odborníčka vytvorila s olympijskou šampiónkou výbornú dvojicu. "Sme veselá kopa. Všetci v tíme sme podobne mentálne nastavení," prezradila v rozhovore pre Sportnet.

V rozhovore sa dozviete:

  • Ako sa fyzioterapeutka dostala k práci?
  • Aké disciplíny trénovala Vlhová v Argentíne?
  • S ktorými tímami sa najčastejšie spájali pri tréningu?
  • Čo čaká lyžiarku pred štartom sezóny?
  • Aké sú ambície do ďalšieho ročníka?

Ako prebiehalo mesačné sústredenie v Argentíne?

Sústredenie prebiehalo super, boli sme veľmi spokojní. V Argentíne mali zastúpenie skoro všetky svetové lyžiarske krajiny. Pochopili sme aj prečo, pretože v Európe podmienky na ľadovcoch neboli dobré a snehu bolo málo.

Bolo to veľmi dobré rozhodnutie. Lyžovali sme všetky disciplíny, vrátane rýchlostných. To k tréningu patrí. Mali sme k dispozícii kompletné vybavenie. Nie je to niečo neštandardné, je to tak každý rok.

Petra si nevyberá, ktorý tréning pôjde. Rozhodujú o tom tréneri. Často sa riadia aj podľa podmienok. Počas sústredenia sme zažili rôzne situácie, ktoré sme na svahu mohli mať. Vyskúšali sme si všetko a vyšlo nám to nad očakávania. Presne ako sme si vysnívali.

Obišli nás aj zranenia, ktoré sa vyskytli v iných tímoch.

Snehové podmienky boli vynikajúce?

Áno. Myslím, že vravím za všetkých, keď poviem, že sme boli naozaj spokojní. Vedeli sme, že za celý mesiac zažijeme rôzne podmienky a nebude stále svietiť iba slnko. V tréningu nemôže byť iba ideálne počasie. Tak to má byť. Nemuseli sme však rušiť žiaden tréning a na lyžiach sme strávili vyše dvadsať dní.

Aká bola vaša úloha v tíme?

Hlavnou úlohou bolo, aby sa Petra mohla čo najlepšie zregenerovať a predchádzala nejakým zraneniam. Snažila som sa ju udržať v najlepšej forme. Primárne bolo cvičenie.

Každý deň som s ňou bola na svahu. Pred lyžovaním sme mali rozcvičku na zahriatie. Pri tréningu som bola na štarte a kontrolovala, aby niekto nevbehol do trate. Dávala som Petre povel k jazde.

Ako ste sa cítili v kolektíve?

Jedným slovom super. Všetci sme boli podobne mentálne nastavení. Nikto nemal s nikým žiaden problém a s každým sa dalo porozprávať alebo zasmiať. Sme veselá kopa.

Čo ste robili počas voľných dní?

Väčšinou je to tom, aby si Petra trochu oddýchla. Vtedy máme čas sami pre seba. Niekto číta knihu, niekto behá a niekto lyžuje. Spolu sme však vždy mali nejaké večerné cvičenia.

Ako Petra pristupovala k tréningu?

Poctivo ako vždy. Petra je veľká profesionálka, ktorá sa pozná. Vie, kedy môže pritlačiť a kedy je unavená. Nikdy som však nezažila, že by povedala, že na tréning nejde, lebo ju bolia nohy. Oddrie si to, čo má a večer sa jedna druhej posťažujeme ako nás to bolí.

Spomínali ste viaceré lyžiarske tímy. Bol cítiť na svahu pretlak lyžiarov?

Nepovedala by som. Stredisko bolo otvorené aj pre verejnosť. Tímy mali ráno k dispozícii dve hodiny na svahu, kým otvorili zjazdovky. Nikdy sme nemuseli na nič čakať a všetko bolo perfektne zorganizované.

Tréneri si vždy spravili svoj míting v ten deň alebo deň dopredu. Podľa disciplíny si rozdelili zjazdovky a niekedy sa tímy na tréning spojili.

S kým ste sa na tréningoch zvykli spájať?

Bolo to rôznorodé. Boli sme aj s Francúzmi alebo Talianmi. Nebolo to tak, že by sme si to sami určovali, ale záviselo to od disciplíny a od svahu. Niekedy na jednom svahu boli aj dve alebo tri trate. Raz sme šli spolu na jednu bránku, inokedy niekto trénoval vedľa nás. Za ten mesiac sme sa všetci registrovali a poznali.

V Argentíne trénoval aj bývalý asistent trénera Matteo Baldissarutti s poľskou reprezentantkou Marynou Gasienicovou-Danielovou. Spolupracovali ste?

Áno, bolo to tak na začiatku septembra. Oni však odchádzali skôr ako my.

Zamerala sa pri tréningu Vlhová na niečo?

Trénovala všeobecne a rovnako ako by bola v Európe, ale v lepších podmienkach. Prvé preteky budú v rakúskom Söldene a obrovskému slalomu sa prikladala trochu väčšia váha. Na to sme mysleli najviac, ale nemôžem povedať, že by sa tomu všetko prispôsobovalo.

Aký máte plán pred otváracími pretekmi sezóny?

Po prílete z Argentíny máme týždeň voľna. Aj Petra sa potrebuje stretnúť s najbližšími, oddýchnuť si a načerpať novú energiu. Nie je to všetko iba o tréningu.

Potom by sme sa mali znova vybrať do Álp. Prioritou je tréning na alpskom snehu. Ešte sme sa nerozhodli kam. Záleží, či nás pustia na kopec a od podmienok. Dozvieme sa to včas a týždeň pred pretekmi pôjdeme znova trénovať.

Ostanete v Rakúsku a rovno sa presuniete do Söldenu?

Áno, presne tak. Bude to lepšie aj kvôli Petre, aby cestovala čo najmenej. Po pretekoch v Rakúsku prídeme domov.

Plánujete aj sústredenie vo Fínsku ako pominulé roky?

Zatiaľ je to v pláne, ale nechávame to na tréneroch.

V tom čase sú aj paralelné preteky v Lechu, ktoré Vlhová minulý rok vynechala. Bude to podobne aj tento rok?

Pýtala som sa na to trénerov, ale nevedia ešte ani oni. Je to vo hviezdach. Uvidíme podľa toho, ako sa nám bude trénovať. Definitívne rozhodnutie ešte nepadlo.

Ako sa cíti slovenská lyžiarka? Je namotivovaná na novú sezónu?

Určite. Keď sme v lete začali spolupracovať, tak po druhom týždni mi povedala, že sa teší na štart. Bolo však vidno, že vtedy ešte nebola na celý kolotoč stopercentne pripravená.

Petra lyžuje veľmi rada a nie je to iba o víťazstvách. Samozrejme, tie potrebuje. Baví ju to a nesmierne sa už teší, keď sa postaví do štartovej brány.

Výjazd do Argentíny bol vaša prvá dlhšia cestou s tímom. Cítite sa aj vy pripravená na sezónu a dlhšie odlúčenia?

Myslím, že tak dlho už nepôjdeme nikde. Aj výjazd do Fínska je trochu kratší. Išla som však do toho s tým, že niekedy budem doma menej. Zatiaľ nemám deti a manžel mi prácu s Vlhovcami odsúhlasil.

Samozrejme, budú aj ťažké chvíle. V južnej Amerike sme to však nepociťovali a nehrnuli sa domov.

Ako si s Petrou Vlhovou rozumiete?

Výborne sme si sadli. Na začiatku bolo pre mňa dôležité vedieť, aká je. Je neskutočná športovkyňa. Práca s ňou je pre veľa fyzioterapeutov životná výzva. Na druhej strane, ak by mi nesedela povahovo, tak si neviem predstaviť robiť túto prácu. Mám šťastie, pretože okrem toho, že je najlepšia lyžiarka, je aj skvelý človek.

Poznali ste sa aj predtým?

Osobne sme sa nepoznali. Poznala som sa s druhou fyzioterapeutkou Ivanou Gašpárek a jej manželom. Takisto mám dobré vzťahy s ľuďmi zo zväzu. Mali sme viacero kontaktných bodov. Vzájomne sme o sebe vedeli.

Na jar ma oslovil Boris Vlha v Liptovskom Mikuláši, či by som mala záujem o prácu s Petrou. Spočiatku mi to celé prišlo ako vtip a neprikladala som tomu nejaký väčší význam. Začalo sa to však viac vyvíjať.

Prebrala som to aj doma s manželom, ktorý ma podporil, aby som si tento typ práce vyskúšala. Takáto ponuka nechodí každý deň. Ozvala som sa aj Ivke. Chcela som od nej vedieť, či to platí alebo je to iba sranda.

Ivana Gašpárek naznačila, že bolo náročné, keď pri Petre Vlhovej bola iba jedna fyzioterapeutka. Pracovala aj na výjazdoch aj doma. Teraz budete pri nej dve. Je to tak lepšie aj pre vás?

Viem si predstaviť, že by som to zvládla aj sama. Veľmi mi však padne vhod, keď si budem môcť spraviť voľno spoločne s manželom. Je dôležité, že sme dve pre prípad, ak by sa niečo stalo.

Aj mňa môže skoliť choroba alebo si zlomím ruku. Petra nás pozná obe a myslím, že je s oboma spokojná. Plán je taký, že ja budem chodiť na všetky preteky a výjazdy. Ak by sa mi niečo stalo, má ma kto zastúpiť.

Aké máte očakávania od budúcej sezóny?

Ako všetci Slováci. Najvyššie. Bohužiaľ, to od nej bude očakávať už každý. Všetkým ukázala, že to ide. Petra preteká hlavou a všetko dobre psychicky znáša. Všetko závisí aj od nej, ale takisto má najvyššie ambície. 

Link na pôvodný článok. Vlhovej tím je opäť výborne naladený. Štartu sezóny sa nevie dočkať