Slovensko vyšle na halové MS najpočetnejší tím v histórii

08.03.2022

V nominácii sú Ján Volko a Viktória Forster, môžu však pribudnúť ďalší.

BRATISLAVA. Výkonný výbor Slovenského atletického zväzu (SAZ) nominoval na 19. halové majstrovstvá sveta v Belehrade (18. - 20. marca) osmičku atlétov.

Na šampionáte sa predstavia šprintér na 60 m Ján Volko, všestranná Viktória Forster, ktorá splnila kvalifikačné limity na 60 m i 60 m prekážok, a takisto štafeta mužov na 4x400 m, pričom cestujú aj dvaja náhradníci. Informoval o tom web SAZ.

Najväčší slovenský tím v histórii

Slovenská belehradská výprava bude aj vďaka premiérovému štartu štvrťkárskeho kvarteta najpočetnejšia v histórii halových MS. Doposiaľ bolo najviac účastníkov zo Slovenska v ére samostatnosti v roku 2008 v španielskej Valencii - štyria.

Okrem Volka, ktorý bude štartovať už na svojom treťom svetovom vrchole pod strechou, budú mať ostatní nominovaní na halových MS premiéru.

"Verím, že po šampionáte bude môcť hovoriť nielen o najpočetnejšej výprave, ale aj o úspešnej. V Belehrade budeme mať dvoch limitárov, ktorí splnili kritériá v troch disciplínach, čo je nesporne pozitívum.

Teší ma, že sa ďalej darí rozvíjať štafetovú víziu. V minulosti sa nám takéto čosi osvedčilo v prípade dievčat, u mužov sa tento impulz odzrkadlil teraz počas halovej sezóny, keď až štyria dosiahli čas pod 48 sekúnd," zdôraznil šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Volko môže splniť očakávania, Forster prekvapiť

Lídrom slovenského tímu v Belehrade bude halový exmajster Európy a trojnásobný medailista z halových ME Ján Volko, ktorý na predošlom šampionáte v Birminghame skončil šiesty, najlepší z Európanov.

Viktória Forster vylepšila slovenské maximum. Splnila limit na halové MS

"Na domácom halovom šampionáte v Bratislave ukázal, že po prekonaní covidu sa postupne dostáva do formy. Ako som povedal už viackrát v minulosti, jeho tím má moju absolútnu dôveru, lebo už neraz ukázali, že na šampionáty sa vedia vždy perfektne pripraviť.

Osobne som zvedavý, či si pre nás nechala v zásobe ešte nejaké prekvapenie Viktória Forsterová, lebo jej prejav na domácom šampionáte nadchol azda každého. Aj štafeta ide s ambíciou pobiť sa o čo najlepšie umiestenie. Ak by bolo jednociferné, bolo by to fantastické."

Dve atlétky čakajú na šancu

Stále ešte existuje drobná nádej, že sa slovenská výprava rozrastie. Monike Weigertovej (60 m) a Stanislave Škvarkovej (60 m prek.) chýbali k limitu len dve stotiny a za istých okolností by sa ešte mohli dostať medzi 56, resp. 48 štartujúcich.

"Uvidíme, aký bude ďalší vývoj. Po skončení kvalifikácie v pondelok o polnoci je teraz proces taký, že Svetová atletika žiada národné federácie o potvrdenie štartu kvalifikovaných atlétov," citoval web SAZ Pupiša.

"Ak v disciplíne klesne počet pod plánovanú hranicu, oslovujú ďalších pretekárov v poradí a tí majú 24 hodín na vyjadrenie sa. Samozrejme, naším záujmom je, aby Monika aj Stanka na halových MS štartovali."

Nominácia SR

na 19. halové MS v atletike v Belehrade (18. - 20. marca 2022):

Muži

60 m: Ján Volko (Naša atletika Bratislava)

4 x 400 m (4 + 2 náhradníci): Matej Baluch, Šimon Bujna (obaja ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica), Patrik Dömötör, Miroslav Marček (obaja Slávia STU Bratislava), Franklin Henry (AŠK Slávia Trnava), Martin Kučera (BK HNTN Bratislava)

Ženy

60 m a 60 m prek.: Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra)

Realizačný tím

Vedúci výpravy: Martin Pupiš
Tréneri: Naďa Bendová, Katarína Adlerová, Radoslav Ivan, Adrián Pavelka
Fyzioterapeut: Veronika Vnenčáková