Slovenská atletická špička v príprave na rok 2022

30.11.2021

Volko, Weigertová a Škvarková plánujú súťažiť aj v halovej sezóne

V seriáli o zimnej príprave popredných slovenských atlétov sa pozrieme na dvoch najrýchlejších Slovákov Jána Volka a Moniku Weigertovú a nazrieme aj do tréningovej kuchyne slovenskej rekordérky na 100 m prekážok Stanislavy Škvarkovej.

Halový exmajster Európy Ján Volko začal prípravu 11. októbra doma v Bratislave, po týždni sa vybral do Tatranskej Lomnice, kde naberal najmä základnú kondičku. Na sústredení zdolal tri vyše dvojtisícové tatranské končiare - Kriváň, Rysy a dostal sa aj na najvyšší bod Slovenska, na vrchol Gerlachovského štítu (2655 m n. m).

Na pobyt vo Vysokých Tatrách nadviazal zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka kempom na Skalke, kde si tiež vyskúšal svoje lezecké schopnosti na tamojších feratách. "Po dvoch týždňoch v horách, kde sme položili základy prípravy, som pokračoval v tréningoch v Bratislave a od 14. novembra už zarezávame na sústredení v Gloria Sports Aréne v tureckom Beleku, kde budeme do 12. decembra," informoval 25-ročný šprintérsky šampión, s bilanciou 1 - 1 - 1 ôsmy najúspešnejší šprintér na 60 m v histórii halových ME v atletike.

Najrýchlejšieho Slováka trápili v tomto roku rôzne zdravotné problémy - dlhodobo ho hnevá chrbát a v najnevhodnejšej chvíli, v čase vrcholiacej prípravy na OH v Tokiu, ho zradil stehenný sval na ľavej nohe. "Zdravotne som na tom už dobre, telo sa neozýva," pochvaľoval si Volko. "Samozrejme, únava postupne stúpa, ale to je prirodzené, lebo aj v tréningoch pritvrdzujeme."

Slovenský šprintérsky rekordér halovú sezónu 2022 nevynechá, hoci s trénermi chvíľku premýšľali, či si radšej neoddýchnuť. Kvalifikačný systém na vrcholné podujatia však "volkovcov" donútil, aby do svojich plánov zakomponovali aj halu s marcovým vrcholom na MS v Belehrade.

"Približnú predstavu o súťažnom programe už máme. Prvé preteky absolvujem zrejme na konci januára. Kde presne, ešte neviem. Možností je niekoľko, ale finálne rozhodnutie zatiaľ nepadlo. Mal by som absolvovať aj niekoľko mítingov seriálu World Athletics Indoor Tour. Uvidíme, ako sa bude sezóna vyvíjať, ale dúfam, že dobre," nádejal sa Ján Volko, ktorý, našťastie, nemusí naháňať limit 6,63 na belehradské halové MS - má ho už z tohto roku.

Vo Volkovom tíme nastali len kozmetické zmeny. Spolupracuje viac s Petrom Hlaváčom pri cvičeniach systémom DNS, v Turecku naňho dohliada fyzioterapeutka Veronika Vnenčáková zo Starého Smokovca ("Už vlani mi veľmi pomohla") a do partie sparingpartnerov mu pribudol nádejný štvorstovkár Tomáš Grajcarík z Nového Mesta nad Váhom. "Je rýchly i vytrvalý, čo je pre mňa dobrá výzva," podotkol dvojnásobný slovenský Atlét roka.

Link na pôvodný článok.

Slovenská špička v príprave na rok 2022